Z Finska do Itálie s traktorem

09.09.2010 08:47:47 | Autor: agroweb.cz

 

Léto je obdobím dovolených a ty jsou spojeny s cestováním. A cestovat lze různě. Pokud by se vám zdálo, že letadlo, auto, vlak či podobné dopravní prostředky jsou nuda můžete uskutečnit něco podobného jako rodina Peressonů, kteří se věnují zemědělství v okolí obce Arta Terme v severovýchodní části Itálie.

A co že to uskutečnili? Ve finském Suolahti si koupili nový traktor Valtra N 142 Versu a rozhodli se, že s ním dojedou až domů po vlastní ose. Cestu si zvolili v termínu od 2. do 8. 8. 2010 a plánovaně při ní měli urazit 2672 kilometrů, tedy skoro 400 kilometrů denně. A protože jejich trasa vedla jeden den i přes naši republiku, mohli jsme se s nimi vidět a chvíli si popovídat. Stalo se tak 6. 8. v Biskupicích v sídle prodejce, akciové společnosti Zálesí Luhačovice, která má značku Valtra ve svém prodejním sortimentu.

Z Finska do Itálie

Peressonovi měli Českou republiku jako víceméně tranzitní zemi, kdy projížděli přes hraniční přechod v Českém Těšíně a pokračovali dále na jih do Luhačovic a přes Slovensko pak do maďarského Györu, kde měli ten den svoji cestu ukončit. To se jim však jistě z časových důvodů nepovedlo, protože když jsme se s nimi loučili bylo okolo deváté hodiny večer a do Györu to měli ještě přes 190 kilometrů. To je však nemohlo rozházet, protože v jednom kuse už urazili i 700 kilometrů, to při přejezdu z Rigy do Varšavy. Ono velké zpoždění nastalo nejen díky mohutným bouřkám cestou z Varšavy, ale také zájmu novinářů. Téměř celou cestu z Varšavy pršelo, a tak když po uvítání v Českém Těšíně konečně vysvitlo sluníčko následovala neplánovaná, ale velmi srdečná zastávka ve Stříteži, ve firmě Mitrenga, jež prodává traktory Valtra na severní Moravě.
A kudy vedla trasa mimo Českou republiku? Započala ve finském Suolahti, kde si převzali svůj traktor a pokračovali do Helsinek. Zde se nalodili na trajekt, avšak nesměřovali přímo do Polska jak by se dalo očekávat, ale do estonského Tallinu, odtud do Lotyšska, pak do Polska, přes českou republiku a Slovensko do Maďarska a přes Rakousko do Itálie. To vše za pouhý týden a s traktorem ve verzi s pojezdovou rychlostí 40 km/h (v Itálii je stejně jako v ČR omezena rychlost na 40 km/h).
Je samozřejmé, že takovou zátěž by nevydržel jeden řidič a tak se za volantem střídá hned šest mužů. Doprovodný tým však čítá ještě dvě ženy, které se starají o zázemí a pravidelně též odesílají na svoje www stránky informace a fotografie o průběhu cesty. Vždy dva lidé jedou v traktoru a zbytek doprovodu cestuje obytným karavanem.

Pátý traktor

V Arta Terme hospodaří Perssonovi na 100 hektarech zemědělské půdy z nichž je 40 vlastních. Zabývají se především chovem skotu (100 dojnic) a protože jsou v podhorské oblasti, většinu zemědělské půdy zaujímají travní porosty a základem práce v rostlinné výrobě je tedy sklizeň a konzervace pícnin.
Nová Valtra N 142 doplní na farmě traktorový park čtyřech stojů konkurenčních značek. Mimochodem, pro předchozí traktor si rodina Peressonova zajela v roce 2005 do Anglie. A proč právě Valtra? Patrně nejpádnějším důvodem bylo to, že je ve verzi s otočným řízením a to má Valtra dobře zvládnuté. Traktor však nebude pracovat v lese jak by se mohlo zdát, ale při klasických zemědělských činnostech. Reverzní řízení najde využití s žacím strojem a třířádkovou nesenou řezačkou na kukuřicí.
Mimo dvou zmíněných prací při sklízení s reverzním řízením bude nová Valtra hojně využita též v dopravě, protože pozemky v podhůří jsou roztroušené a tak najezdí hodně kilometrů. V dopravě najde dobré uplatnění režim Eco Speed, tedy možnost jízdy rychlostí 40 km/h při otáčkách motoru snížených na 1800 za minutu. A při práci na poli pak přijdou vhod výhody převodovky Versu, která je řazena tlačítky a poskytuje 30 převodových stupňů vpřed / vzad v šesti skupinách - včetně plazivých rychlostí. V každé skupině je pak možno automaticky řadit pět stupňů pod zatížením.
Traktor je ve velmi dobré výbavě v níž chybí patrně jen odpružená náprava a na otázku proč si ji Vladi Peresson nepořídil odpověděl strohým slovem „money“. Odpruženou kabinu však traktor má.

Provozní postřehy

Jízda samotného traktoru po silnici pro něj není žádnou zátěží a díky módu EcoSpeed je příznivá i spotřeba paliva. Dalo by se očekávat, že ujetých 2070 kilometrů, které za sebou měl traktor při zastávce v Luhačovicích se projeví na stavu pneumatik. Avšak nikoliv. Použité pneumatiky Trelleborg měly na svém šípovém vzorku, který je v přímém styku s vozovkou, stále čitelné originální nápisy vytlačené do formy při vulkanizaci. Jejich ojetí se tedy blížilo k nule.
Jak již bylo zmíněno, při zastávce v Luhačovicích měl traktor za sebou 2070 ujetých kilometrů, čemuž odpovídalo 52 natočených hodin provozu a 800 spotřebovaných litrů nafty. To znamená průměrnou hodinovou spotřebu 15 l/h, přepočteno na kilometry je to 38 l/100 km. A ještě údaj o průměrné pojezdové rychlosti. Ta by měla být 39 km/h, což vypadá jako hodně, ale lze to teoreticky dosáhnout, neb traktor na jeho cestě nebrzdí žádná rychlostní omezení či pomalu jedoucí vozidla.
Na závěr ještě zmínka o charitativním přínosu akce. Cílem celé této jízdy je nejen se pobavit, zviditelnit značku Valtra a region Itálie v němž Perssonovi žijí. Cílem je též vybrat nějaké peníze na charitativní účely pro jeden z domů pro opuštěné děti v Rize. Více informací o akci lze nalézt též na www stránkách: http://europebytractor.jimdo.com.

 

Fotosen

A finnországi gyárból vezette új Valtra traktorát olaszországi otthonáig

Létrehozva: 01-09-2010 13:36:37 || Nyomtat

Vladi Peresson olaszországi gazda új N142 Versu traktorát a Finn Suolahti falucska mellett elhelyezkedő Valtra gyárban vette át 2010 augusztus 2-án.

Vladi útja keresztülhaladt Észtországon,Lettországon, Litvánián,Lengyelolszágon, Csehországon, Szlovákián. Ezután Magyarországot is érintette. Látogatást tett a Valkon Kft pápai telephelyén, ahonnan rövid megálló után indult Ausztia irányába. Ebédelni megállt Sárváron ahol véletlenül találkozott Varga Ferenc Valtra T 131-es traktor tulajdonossal.

A hosszú utazás Arta Terme észak-olaszországi faluban ért véget ahol lelkes baráti társaság üdvözölte a hazatérő gazdát. Az út 2841 kilóméter volt, 75 óra alatt tették meg, ezalatt 1090 liter üzemanyagot fogyasztott a traktor. Az átlagfogyasztás 14,5 liter/ óra. Részletes leírást és képgalériát itt tekintheti meg.

 

A Valtra Ügyfelei számára egyedi megrendelés alapján gyártja traktorait. Ennek megfelelően minden traktor különbözik valamiben. A gyárra jellemző nyitottság jegyében minden megrendelőt szívesen látnak gyárukban. A gazdák látogatásuk során akár a saját traktorának összeszerelését is figyelemmel kísérhetik - vagy a gyárban átvéve traktorukat haza is vezethetik azt!

 

Valkon.hu

Z Finlandii do Włoch

27-08-2010 10:21:49
2841 km, 75 godzin jazdy ciągnikiem – taką trasę w ciągu siedmiu dni pokonał swoim nowym ciągnikiem Valtra - Vladi Peresson. Włoski rolnik odebrał ciągnik z fabryki w Suolahti w Finlandii i doprowadził go do swojego gospodarstwa w Arta Terme we Włoszech.

Ekspedycja miała na celu pomoc w zbiórce pieniędzy dla łotewskiego stowarzyszenia „Kopa ar mums” (Razem z nami), które prowadzi ośrodek opieki dziennej dla dzieci z Rygi oraz sierociniec w Lauderi, wiosce oddalonej od stolicy o ok. 300 km.

- Nasz nowy ciągnik Valtra będzie przeznaczony do pracy w rodzinnym gospodarstwie rolnym – powiedział Vladi Peresson, który ze swoim ojcem Claudio Peresson prowadzą w Arta Terme gospodarstwo mleczne. - Ciągnik N142, z amortyzowaną kabiną, wyposażony w układ do jazdy tyłem Twin Trac jest najlepszym ciągnikiem do prac w naszym gospodarstwie położonym w górzystym terenie. Oprócz pracy na farmie, ciągnik nasz będziemy wykorzystywać przy utrzymaniu dróg w sezonie zimowym w regionie Carnia – dodał rolnik.

Jadąc z prędkością 40 km/godz. zespół Vladiego zmieniał się za kierownicą w czasie 7-dniowej podróży zatrzymując się u miejscowych dealerów Valtry w Estonii, Łotwie, Litwie,  Polsce, Czechach, i na Węgrzech. Jak mówią podróżnicy, wszędzie przyjmowano ich bardzo ciepło i z uśmiechem, choć często spowalniali ruch na drogach krajowych. Po za tym, podróż ciągnikiem była nadspodziewanie komfortowa.

W Polsce pierwszy postój miał miejsce na terenie siedziby Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Warszawie. Potem uczestnicy wyprawy wyruszyli w 215-kilometrową trasę na południe do Częstochowy, gdzie wzięli udział w spotkaniu poświęconym sprawom rolnictwa europejskiego, w którym uczestniczył Władysław Serafin, Prezes KZRKiOR, i Ennio Benedetti, Przewodniczący Oddziału Friuli-Venezia Giulia Związku Rolników Włoskich (CIA). Spotkanie kontynuowane było na obiedzie w pobliskim mieście Kłobucku, gdzie Vladi Peresson i jego towarzysze podróży spędzili noc.

 W ostatnim dniu podróży, na granicy włoskiej, w pobliżu austriackiego miasta Klagenfurt, ekipę powitało 10 przyjaciół Vladi Peressona ze swymi ciągnikami.

Ciągniki przejechały ostatnie 140 km w kolumnie do Arta Terme, gdzie w ratuszu oczekiwał ich burmistrz miasta Marlin Peresson i szef Valtra Italy, Matteo Tarabini.

Nowy ciągnik N142 wzbudził ciekawość i każdy skorzystał z okazji żeby go wypróbować.- Naszym przyjaciołom szczególnie atrakcyjny wydał się układ do jazdy tyłem TwinTrac. Dzięki niemu wiele prac na farmie, takich jak np. przygotowywanie kiszonki kukurydzy, będzie dużo łatwiejszych – mówi Daniela Peresson. - Podczas naszej podróży przez Europę dużo zobaczyliśmy i spotkaliśmy wielu miłych ludzi. Ale teraz wakacje dla nas wszystkich już się skończyły i można rozpocząć pracę ciągnikiem – dodaje.

Farmer.pl

Iš gamyklos Suomijoje ,,Valtra“ traktorius per Europą rieda į Italiją

Polikarpas RAGOŽIS
„ŪP“ korespondentas

    Visiems įprasta, kad įmonė, pardavusi traktorių, jį atgabena į pirkėjo kiemą. Tačiau ūkininkas Vladi Peresson nusprendė pats jam pagamintu „Valtra N 142 Versu“ traktoriumi iš Suolakti gamyklos Suomijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos, Lenkijos, Čekijos, Slovakijos, Vengrijos, Austrijos keliais parvažiuoti į savo fermą Arte Terme Šiaurės Italijoje. Iš gamyklos kiemo šis keistuolis leidosi į 2761 km kelionę rugpjūčio 2 d. Namus turėtų pasiekti rugpjūčio 8 d.

,,Valtra“ traktoriai populiarūs ir Italijoje

    Nepaisant, kad italai patys gamina sudėtingiausias žemės ūkio mašinas, tarp jų ir traktorius, tačiau daugelyje šios šalies ūkių galima pamatyti ir suomiškų „Valtra“ traktorių.
    „Valtra“ kompanijos atstovo Italijoje Franco Scorsi duomenimis, vien tik Šiaurės Italijoje kasmet parduodama vidutiniškai po 150 suomiškų traktorių. Pasak F. Scorsi, italų fermeriai juos renkasi ne tik dėl jų universalumo, bet ir todėl, kad jie, būdami mažų gabaritų, yra pakankamai galingi. Be to, italai ūkininkai ypač vertina „Valtra“ traktoriaus atbulinės eigos sistemą „Twin Track“.
    Fermeris V. Peresson ne iš karto ryžosi pirkti būtent „Valtra“ traktorių. Kaip mūsų ūkininkai, taip ir jis stebėjo suomiškų traktorių darbą kaimynų bei pažįstamų fermerių ūkiuose. Tik įsitikinęs jų kokybe nusprendė įsigyti būtent „Valtra“ traktorių.
    V. Peresson ūkis mišrus – augalininkystė ir gyvulininkystė. Jo valdos – 150 ha. Italijoje tai vidutinio didumo ūkis. Ir 160 AG „Valtra N 142 Versu“ traktoriaus jam pakaks atlikti visus pagrindinius ūkio darbus.

UAB „Rovaltra“ direktorius komercijai Jonas Trainaitis ir „Valtra“ atstovas Šiaurės Italijoje Franco Scorsi.

Į kelionę su palyda

    Į Suomiją Italijos fermeris atvyko su septynių žmonių palyda. Kartu su Vladi į kelionę išsirengė ir jo sesuo Daniela, keli fermerio draugai, vadybininkas, su kuriuo V.Peresson pasirašė traktoriaus pirkimo-pardavimo sutartį, ir „Valtra“ kompanijos atstovas Italijoje F. Scorsi.
    Penki iš palydovų turi traktorininko teises. Todėl važiuojama ir dieną, ir naktį. Traktorius rieda 40 km/val greičiu. Paskui traktorių seka turistinis automobilis su palydovų komanda.
    Iš Suolahti miesto, kuriame surenkami „Valtra“ traktoriai, važiuota Suomijos keliais į Helsinkį. Čia jūrų uoste traktorius įropojo į keltą, plaukiantį į Taliną. Kaip buvo numatyta kelionės maršrute, Taline – pirmasis poilsio punktas. Čia keliautojai praleido kelias valandas ir vėl tęsė kelionę Rygos link. Latvijos sostinėje italų keliautojai aplankė našlaičių namus ir šiek tiek pailsėjo.
    Rugpjūčio 4 d., trečiadienį, 15 val. keliautojai pasiekė Panevėžį. Prie miesto ribos juos pasitiko UAB „Rovaltra“ direktorius komercijai Jonas Trainaitis ir pakvietė apsilankyti šios bendrovės Panevėžio padalinyje.

Sustojimai tik ,,Valtros“ atstovybės įmonėse

    Traktorius, papuoštas stendu, kuriame pavaizduotas kelionės maršrutas, Suomijos bei Šiaurės Italijos regiono ir Italijos žemės ūkio organizacijų konfederacijos vėliavomis, sustojo UAB „Rovaltra“ Panevėžio padalinio kieme. Paskui traktorių įvažiavo ir palydos automobilis.
    Keliautojai buvo labai gerai nusiteikę, linksmi, žvalūs, nepaisant, kad jau antra para kelionėje. UAB „Rovaltra“ suruošė svečiams kuklias vaišes, supažindino su padalinio veikla, prekiaujant suomiškais „Valtra“ traktoriais ir teikiant serviso paslaugas juos įsigijusiems ūkininkams.
    Svečiai atvyko taip pat ne tuščiomis rankomis. Traktoriaus savininko sesuo įteikė lauknešėlį J. Trainaičiui su savo ūkio gaminiais: medumi, vaisių sultimis, lašiniais, sūriu ir, žinoma, vynu.
    Porą valandų pailsėję UAB „Rovaltra“ Panevėžio padalinyje svečiai išvyko. Kitas poilsio punktas – Varšuva. Ten yra „Valtros“ atstovybė Lenkijoje. Atstumą nuo Panevėžio iki Varšuvos jie turės įveikti per 15 valandų.

Iššūkis suomiškiems ,,Valtra“ traktoriams

    Vargu ar atsirastų mūsų žemdirbių, kurie ryžtųsi patys parvažiuoti iš Suomijos ten jiems pagamintu nauju traktoriumi, kai nemokamai juos tiesiai iš gamyklos pristato į ūkininko kiemą.
    Beje, prieš tą keistuolių italų kelionę „Valtra“ traktoriumi per Europą buvo skelbiama, kad už ją surinkti pinigai bus skirti Latvijos našlaičių namams. Ko gero, pinigų tikimasi gauti iš Suomijos „Valtra“ traktorių gamyklos. Tačiau būdami UAB „Rovaltra“ Panevėžio padalinyje apie tai svečiai nekalbėjo.
     UAB „Rovaltra“ komercijos direktoriaus J.Trainaičio nuomone, tai paprasčiausiai noras parodyti, kad ir traktoriumi galima nuvažiuoti tokį didelį atstumą. Tiesa, šis iššūkis jau nebe pirmas. 2004 m. „Valtra“ atstovas Šiaurės Italijoje F. Scorsi parvairavo iš Suomijos į Italiją taip pat naują „Valtra“ traktorių, tik kitu maršrutu.
     Šį kartą traktoriumi teks važiuoti net dešimties Europos šalių keliais, skirtingomis sąlygomis. Suomijoje, Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje keliautojus kankino tvankus karštis. Nežinia, kokios oro sąlygos pasitiks juos Čekijoje, Slovakijoje, Vengrijoje ir Austrijoje, kur dažnai būna spūstys keliuose. Tačiau keliautojai yra įsitikinę, kad pasieks namus numatytu laiku - rugpjūčio 8 d.

 

ROVALTRA.lt

 

In trattore dalla Finlandia per solidarietà

I Peresson di Arta Terme hanno percorso 2671 chilometri. Accolti a Passo Monte Croce

L’arrivo in Carnia della squadra dei "trattoristi"
L’arrivo in Carnia della squadra dei "trattoristi"

Mercoledì 18 Agosto 2010, ARTA TERME - (d.z.) Obiettivo raggiunto per la famiglia Peresson di Arta Terme, promotrice dell’iniziativa "Europe by Tractor 2010"ovvero il giro d’Europa in trattore, dalla Finlandia alla Carnia. Rientro ad Arta Terme dopo aver percorso in 7 giorni 2671 chilometri di solidarietà. Partiti dalla cittadina finnica di Suolahti, dove hanno acquistato il loro nuovo trattore, hanno attraversato dieci Paesi europei. Durante il viaggio hanno incontrato a Lauderi, un villaggio a 200 km da Riga, capitale della Lettonia, i bambini dell'Orfanotrofio "Kopa ar mums-Insieme a noi", ai quali hanno consegnato 2671 euro raccolti durante l’iniziativa. A Varsavia invece sono stati ricevuti dall'Organizzazione agricola polacca. Domenica 8 agosto sul Passo di Monte Croce carnico sono stati accolti dai trattoristi della valle del But che li hanno accompagnati in corteo fino ad Arta Terme per il giro d'onore in paese e la consegna della targhetta ricordo al sindaco Marlino Peresson. Alla guida si sono alternati il titolare Claudio Peresson e il figlio Vladi, con loro in viaggio la comitiva composta da Paolo Stroili, Peter Stefanutti, Mirco Cigliani, Guido Ortis e Franco Scorsi, Daniela Peresson ed Elena Bressani.

 

Il Gazzettino.it

Driving a Valtra From Finland to Italy

I know that you have been wondering all week about the farmer who was driving his Valtra from Finland to Italy. Well, good news: he made it home on Sunday afternoon! We congratulate the entire team on their successful journey.
"On the final day of the journey, the travelers were met by 10 friends of Vladi Peresson with their tractors at the Italian border near Klagenfurt, Austria. From Finland to Italy: They drove the last 140 km to Arta Terme together, where they were already expected at the town hall by local mayor Marlin Peresson and manager of Valtra Italy, Matteo Tarabini. Vladi Peresson and his friends finally arrived at the family farm on Sunday afternoon.

The new tractor was received with curiosity, and everybody got their chance to test the new N142. “The TwinTrac reverse drive function was particularly popular with our friends. It will make a lot of the jobs on the farm much easier, such as making corn silage”, comments Daniela Peresson. “We have seen a lot and met many nice people on our journey across Europe. But now the holidays are over for all of us, and the work with the tractor can begin”, she adds.

Trip summary
Distance covered: 2841 km
Total fuel: 1090 litres
Hours driven: 75
Avg. fuel consumption per hour: 14,5 litres" Source: Valtra - From Finland to Italy: Final day (Austria, Italy)
Visit the Valtra website for day by day accounts from their journey and to see photos from along the way.

TRAKTOREM PO EUROPIE

Marta Buchla, 06-08-2010 19:44

Grupa farmerów przemierza Europę traktorem. Nietypowe wakacje zafundowali sobie, by poznać życie rolników z dziewięciu europejskich krajów. W tydzień mają zamiar przejechać ponad 2500 kilometrów. I choć polscy rolnicy swoimi traktorami też mogą się pochwalić, próżno wśród nich szukać

naśladowców włoskich podróżników.

Prędkość może nie wgniata w fotel, ale pozwala prosto mknąć do obranego celu. Właściciel jednego z najnowocześniejszych traktorów w Europie uznał

, że nadaje się on do czegoś więcej niż tylko pracy

w polu. - Kocham traktory praktycznie od dziecka, więc kiedy kupiłem nowy, postanowiłem przetestować go w nietypowy sposób - mówi Vladi Peresson, farmer.

Test

właśnie trwa. Nietypowy, bo na trasie z Finlandii do Włoch. I oczywiście długi, dlatego przeprowadzany przy współudziale siedmiu włoskich farmerów. - To z pewnością jest zwariowany pomysł, ale sprawia nam to mnóstwo frajdy i na trasie spotykaliśmy się z bardzo miłym przyjęciem - przyznaje Paolo Stroili, uczestnik wyprawy.

Takie, nowoczesne traktory w Polsce

są rzadkością. Trudno też liczyć, że spotka się na autostradzie. Włoscy farmerzy zdecydowali się pokonać ponad 2,5 tysiąca kilometrów, by sprawdzić jak pracują ich koledzy w innych krajach Europy. Zachęcają też, by zobaczyć jak wygląda ich życie w rodzinnej Carni. - Spotkaliśmy już wielu polskich rolników, zauważyliśmy, że inaczej gospodarują i pracują na innym sprzęcie - stwierdza Paolo Scorsi, farmer.

Innym, czyli głównie przestarzałym. Do jego zalet i wad Marek Małota przywiązany jest już od ponad dwudziestu lat. Swoim traktorem z Dziewek koło Siewierza najdalej zajechał do Tychów. I nie w głowie mu europejskie wyprawy, bo stary Fergusson daleko już nie pociągnie. Powód? Na swoim koncie ma już całkiem spory przebieg. - Ja tym traktorem zrobiłem prawie całą Europę, od dwudziestu lat, nawet więcej niż dwudziestu lat - mówi Małota.

Na wypady ciągnikiem trudno też namówić rolników z Nowej Wioski. Wszystkiemu winne zapracowanie i jak mówią brak odpowiedniego wyposażenia. - Nie ma amortyzatorów, a jak się poorze 6 godzin to już na nic nie ma siły - twierdzi Krzysztof Małota, mieszkaniec Nowej Wioski.

Włoskim farmerom siły dopisują. Przed nimi jeszcze spotkanie z rolnikami z czterech krajów. I już wiadomo co wywiozą z Polski. - Podczas naszej wyprawy rozmowy dotyczą przede wszystkim młodych, polskich kobiet z blond włosami. Męska część naszej drużyny potrafi o nich gadać godzinami - wyznaje Daniela Peresson, organizator wyprawy.

Ten temat pewnie będzie długo analizowany. Przynajmniej tyle czasu, ile potrzeba by przejechać z Polski do Włoch. Bez obawy o mandat za przekroczenie jakiegokolwiek ograniczenia prędkości.


Clicca qui per vedere il video

Włosi na traktorach z prezesem Serafinem w Częstochowie

05-08- 2010

 

 

Włoska delegacja Regionalnej Konfederacji Rolników Włoskich – CIA, od 2 do 8 sierpnia odbywa Podróż solidarności pt.„Traktorem przez Europę 2010”.

 

 

Na początek swojej trasy, nie przez przypadek, wybrali Finlandię. Pomysł zaczerpnęli z podobnej eskapady zorganizowanej w 2005 roku przez Finów. Korzystając z ich doświadczenia, swoją podróż zaczęli od fińskiego miasteczka Soulahti i dalej przez 10 krajów Europy: Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry oraz Austrię do Włoch. Delegacja złożona z włoskich rolników codziennie przekracza nowe granice i przejeżdża przez kolejne państwa. Włosi traktorem pokonają trasę 2500 km.

 

 

Ekipę Podróży solidarności stanowią: Vladi Peresson - jest inicjatorem wycieczki, Franco Scorsi - odpowiada za pilotaż i kwestie techniczne, Guido Ortis - jest pomocnikiem pilota. Podobnie pomocą pilotowi służą: czas Mirco Cigliani, Peter Stefanutti i Paolo Stroili, natomiast Daniela Peresson zajmuje się sprawami organizacyjnymi, a Elena Bressani stroną internetową.

 


 Członkowie delegacji poznają kulturę, codzienne życie i charakter pracy organizacji rolniczych w odwiedzanych państwach europejskich. Ciekawi ich wszystko. Przyjeżdżając do Polski, która jest typowo rolniczym krajem liczą na gościnność i na spotkania, podczas których będą mogli wymienić poglądy dotyczące nie tylko polskiego rolnictwa w Europie.

W czwartek 5 sierpnia o godz. 9.00 delegacja gościła w Warszawie, w siedzibie Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Włosi traktorem przejechali przez pół Warszawy, by zaparkować na Powiślu przy ulicy Solec 18/20. Radość ich była tym większa, że po długiej podróży oprócz polskiego śniadania w Kółkach Rolniczych, czekał na nich prysznic. Po krótkim odpoczynku i mocnej kawie w Sali konferencyjnej KR goście spotkali się z dyrektorem generalnym KZRKiOR Janem Grygieńciem i z pracownikami KR. Czasu było mało, a pytań wiele.  Włosi opowiedzieli o swojej podróży i pracy włoskiego rolnika. Pytali o sytuację gospodarczą i o polskich rolników, o młodych rolników i ich przyszłość, a nawet o to, czy do Polski wprowadzono GMO. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem – wymianą podarunków. Goście dodatkowo otrzymali flagę KR, która powiewać będzie na traktorze w drodze do Włoch.

 

 

Po niespełna dwóch godzinach włoscy przyjaciele ruszyli w dalszą podróż. Tym razem azymut - Częstochowa. Tam członkowie delegacji wraz z Ennio Benedetti, prezesem CIA - Regionalnej Konfederacji Rolników Włoskich regionu Friuli Venezia Giulia, spotkali się z Władysławem Serafinem, prezesem Krajowego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych. Włosi przejechali Aleją Jana Pawła II, ulicą Popiełuszki do skrzyżowania z Aleją NMP. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa w Alejach NMP przed pomnikiem bł. ks. J. Popiełuszki. 

 

Uwaga! Link do strony, można znaleźć relacje uczestników na facebook:   http://europebytractor.jimdo.com

 

                                                                                                                     tekst i fot. Grażyna Śpiewakowska

Galeria

 

 

Krajowy Związek Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych


East News

Valtra news 2010

08.08.2010

On the final day of the journey, the travellers were met by 10 friends of Vladi Peresson with their tractors at the Italian border near Klagenfurt, Austria.

They drove the last 140 km to Arta Terme together, where they were already expected at the town hall by local mayor Marlin Peresson and manager of Valtra Italy, Matteo Tarabini. Vladi Peresson and his friends finally arrived at the family farm on Sunday afternoon.

The new tractor was received with curiosity, and everybody got their chance to test the new N142. “The TwinTrac reverse drive function was particularly popular with our friends. It will make a lot of the jobs on the farm much easier, such as making corn silage”, comments Daniela Peresson. “We have seen a lot and met many nice people on our journey across Europe. But now the holidays are over for all of us, and the work with the tractor can begin”, she adds.

Trip summary

Distance covered: 2841 km
Total fuel: 1090 litres
Hours driven: 75
Avg. fuel consumption per hour: 14,5 litres

 

 

 

07.08.2010

The team left the camping ground in Gory early in the morning and continued their journey south. The first stop was at the premises of Hungarian Valtra distributor, Valkon, in Papa.

Some 50 km on, in the town of Sárvár, the team had a nice encounter with a Hungarian Valtra customer. The team had stopped to get some lunch, when they noticed another red Valtra tractor pulling up behind them. Local farmer Varga Ferene had noticed the N142 outside his house and wanted to take the opportunity to take a picture of his T131 and Vladi Peresson’s new N142.

In the afternoon Vladi Peresson and his team continued their journey towards the Austro-Italian border.

 

06.08.2010

Day 5 of the tractor’s journey from Finland to Italy took the travellers to the Czech Republic.

In the morning the team were slowed down by a thunder storm. The rain was so heavy that at times the tractor and caravan could only be driven at walking speed.

At the Polish-Czech border the team were met by Milan Rusnak of Valtra Czech’s distributor Topagri s.r.o. Together the team visited two Czech Valtra dealers and then continued their journey to Gory, Hungary, where they spent the night.

 

 

05.08.2010

Day 4 of Vladi Peresson’s trip across Europe took him and his team to Poland.

The first stop was at the premises of the National Farmer’s Union of Poland (KZRKIOR) in Warsaw.

The travellers then continued some 215 km south to Częstochowa, where the team took part in a meeting on European agriculture with Władysław Serafin, president of KZRKIOR, and Ennio Benedetti, chairman of the Friuli-Venezia Giulia branch of the Italian farmer’s union (CIA). The meeting continued over dinner in the nearby town of Klobuck, where Vladi Peresson and the team also spent the night.

The tractor has been running perfectly throughout the trip and its level of comfort has exceeded expectations. “This trip gives the customer and his friends the opportunity to discover the various functions that the N142 Versu has to offer. For example Vladi has been very content with the automatic functions, like Auto 1 and Auto 2 driving modes, which make operating the tractor easy and comfortable”, comments Franco Scorsi.

 

 

 

04.08.2010

On Wednesday Vladi Peresson continued the journey with his new N142 Versu via the Baltic countries and Poland.

The first stop of the day was at Latvian Valtra distributor SIA Valtek in Jaunbērzi. The team stopped to see the company premises and also visited the nearby town of Jelgava.

Vladi and his fellow travellers then continued 150 km south to Panevėžys, Lithuania. They managed this stage in just under four hours, bringing them to the branch of local Valtra distributor UAB Rovaltra.

At five in the afternoon the travellers set off on the longest leg of the journey so far, 510 km to Warsaw. The team drove all night and took turns driving every 60 to 90 minutes. At eleven o'clock they crossed the Lithuanian-Polish border and at five in the morning they finally reached their destination, the offices of the Polish National Farmer's Union.

 

 

03.08.2010

After an enjoyable drive from Suolahti to Helsinki, the evening ferry brought Vladi and his team safely to Tallinn. The amenities on board, especially the ship's own sauna, were greatly appreciated by everybody.

Spending the night in Tallinn posed a little challenge. The mobile home, which is accompanying the tractor, doesn't have room for all eight team members. Luckily Franco and Guido came up with a creative solution: they simply moved their beds to the roof of the caravan.
 
In the morning a well-rested team continued their journey to the town of Türi, 80 km south of Tallinn, where the travellers were met by Valtra's Estonian distributor Taure AS and journalists from the local radio and newspaper.

The road trip has attracted attention on the roads, too. People have been waving when overtaking the travellers and some even stopped to take pictures. "Everybody has been very patient and friendly to us, even though we are slowing down traffic on the country roads", says Daniela Peresson.
 
In the afternoon Vladi Peresson and his team will continue their way to Riga. There they will meet representatives of the "Kopa ar mums" organisation and visit one of the child care centres which the tractor road trip is raising funds for.

The travellers will spend the night in Latvia's capital and gather strength for the next stage of the journey from Riga to Warsaw (715 km), for which they will have to drive day and night to keep within schedule. 

 

 

2.08.2010

 

Italian farmer Vladi Peresson will drive his new Valtra tractor from the factory in Suolahti all the way to his home village Arta Terme in northeastern Italy. At 11:30 this morning the engine of the N142 Versu started at the factory gate and Vladi Peresson and his team set off on the 2761 km journey.

The first leg of the journey will take the travellers some 370 km through Southern Finland to Helsinki, where they will get the evening ferry to Tallinn.

Driving at 40 km/h the team will take turns driving the tractor during the seven-day journey. On the route there will be stops at local Valtra dealers in Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Czech Republic and Hungary.

The journey will also raise money for the Latvian association “Kopa ar mums” (Together with us) which manages a day care centre for children Riga and an orphanage in Lauderi, a village about 300km east of the capital. The target is to raise 2761 euros, or one euro for each kilometre.

Valtra manufactures tractors on the basis of individual orders. Each customer can specify their tractor according to their needs by choosing from a wide variety of options and alternatives.

"Our new Valtra tractor will be put to work at our family farm", says Vladi Peresson who runs a dairy farm in Arta Terme together with his father Claudio Peresson. "The N142 equipped with TwinTrac reverse-drive system and with cabin suspension is the best tractor for farming in our mountainous regions", he adds. Besides working on the farm, the tractor will also be used for winter road maintenance work in the Carnia region.

 

 

Viaggio in trattore attraverso 10 nazioni per solidarietà

 per 2.761 km. Vladi Peresson, che con il padre Claudio gestisce un’azienda agricola ad Arta, intraprenderà con il suo nuovo trattore Valtra N142 Versu, il viaggio che lo riporterà a casa dopo aver attraversato in 7 giorni Finlandia, Estonia, Lettonia, Lituania, Polonia, Repubblica Ceca, Slovacchia, Ungheria, Austria e Italia. Il rientro è previsto per l’8 agosto dove saranno festeggiati i piloti che si alterneranno alla guida del trattore. Oltre a Peresson, di Paolo Stroili, Peter Stefanutti, Mirco Cigliani, Guido Ortis e Franco Scorsi. Il supporto sarà garantito da Daniela Peresson ed Elena Bressani. L’azienda Peresson non è nuova a queste iniziative avendo già realizzato un viaggio attraverso le capitali della vecchia Europa nel 2005. L’avventura un fine di solidarietà: raccogliere fondi per l’Associazione lettone “Kopa ar mums” (Insieme con noi), che gestisce un centro diurno per bambini a Riga e un orfanotrofio a Lauderi. L’intento è di raccogliere un euro per ciascuno dei 2.671 km del viaggio e in tal senso è stata aperta una campagna di raccolta fondi che ha coinvolto oltre 20 negozi, agrarie ed esercizi commerciali oltre a tutti i concessionari italiani della Valtra, che con Friulmacchine di Basiliano è partner dell’iniziativa. Spiega Peresson: «La nostra idea era quella di promuovere una campagna di solidarietà tra la popolazione rurale della provincia di Udine e quella di una zona rurale di uno dei Paesi che avremmo attraversato. Abbiamo scelto la Lettonia, quella con il più basso Indice di sviluppo umano». I fondi raccolti saranno consegnati il 3 agosto a Riga al direttore dell’Associazione “Kopa ar Mums”. Il 5 agosto la comitiva sarà raggiunta a Varsavia da una delegazione della Confederazione italiana agricoltori del Friuli Venezia Giulia guidata dal presidente regionale Ennio Benedetti, per incontrare Serafin presidente nazionale dell’Unione agricoltori polacchi. (g.g.)
Messaggero Veneto -  pagina 12   sezione: NAZIONALE 

Dalla Finlandia in Carnia

Vladi Peresson, che insieme al padre Claudio Peresson gestisce un’azienda agricola ad Arta Terme, intraprenderà stamattina, con il suo nuovo trattore Valtra N142 Versu, il viaggio che lo riporterà a casa dopo aver attraversato in sette giorni ben dieci Paesi europei.

Passaggi tra Finlandia, Estonia, Lettonia, Lituania, Polonia, Repubblica Ceca, Slovacchia, Ungheria, Austria e infine Italia. L’arrivo ad Arta Terme è previsto per la mattinata dell’otto agosto e già si stanno approntando i festeggiamenti per accogliere il team di piloti che si alternerà alla guida del trattore oltre allo stesso Peresson. Si tratta di Paolo Stroili, Peter Stefanutti, Mirco Cigliani, Guido Ortis e Franco Scorsi. Il supporto organizzativo sarà garantito da Daniela Peresson ed Elena Bressani.

 

L’azienda agricola Peresson non è nuova a questo tipo di iniziative avendo già realizzato con successo un viaggio attraverso le capitali della vecchia Europa nel 2005. In quell’occasione il viaggio in trattore era stato contrassegnato dal tentativo di riunire idealmente le comunità di friulani all’estero, mediante la visita ai Fogolar Furlan di Belgio, Lussemburgo, Francia, Germania. L’avventura ideata per il 2010 ha invece un fine di solidarietà. Lo scopo infatti è quello di raccogliere fondi per l’Associazione lettone "Kopa ar mums (Insieme con noi), che gestisce un centro diurno per bambini a Riga e un orfanotrofio a Lauderi, un villaggio a 200 km da Riga. L’intento è quello di raccogliere un euro per ciascuno dei 2671 km del viaggio e in tal senso è stata aperta una campagna di raccolta fondi che ha coinvolto oltre 20 negozi, agrarie ed esercizi commerciali oltre a tutti i concessionari italiani della Valtra, che insieme a Friulmacchine di Basiliano è partner dell’iniziativa.

 

Spiega Peresson: "Fin dall'inizio del concepimento del viaggio vi era l'idea di collegarlo ad uno scopo di beneficenza. La nostra idea era quella di promuovere una campagna di solidarietà tra la popolazione rurale della provincia di Udine e la popolazione di una zona rurale di uno dei Paesi che avremmo attraversato. Abbiamo scelto la Lettonia, perché tra i Paesi che ci accingiamo ad attraversare, è quella con il più basso HDI (Indice di sviluppo umano)". I fondi raccolti saranno consegnati il 3 agosto a Riga direttamente nelle mani del diretto dell’Associazione “Kopa ar Mums”.

 

Altro appuntamento di rilievo si avrà il 5 agosto a Varsavia dove la comitiva, raggiunta per l’occasione da una delegazione della CIA (Confederazione Italiana Agricoltori) del Friuli Venezia Giulia guidata dal presidente regionale Ennio Benedetti, incontrerà Władysław SERAFIN, il presidente nazionale dell’Unione agricoltori polacchi, per uno scambio di vedute sullo “stato di salute” del settore agricolo nelle due realtà e sulle problematiche future legate tra l’altro al rispetto delle sempre più stringenti regole dell’UE. Altri eventi di accoglienza sono previsti presso le sedi dei concessionari Valtra lungo il tragitto.

 

Il 3 Agosto gli italiani saranno accolti a Tueri (Lettonia), il 4 agosto a Ozolnieki (Lituania), il 6 agosto in Repubblica Ceca a Biskupice Luhačovic U ed infine in Ungheria a Papà. L’ultima tappa del viaggio, da Klagenfurt ad Arta Terme, passando per Monte Croce Carnico vedrà i “nostri” accompagnati per gli ultimi chilometri da appassionati trattoristi che formeranno un allegro corteo. Non è escluso che lungo questo percorso venga offerta la possibilità di guidare il trattore per un tratto ad autorità e personalità locali.

 

Il viaggio contribuirà anche a promuovere la Carnia, in particolar modo, per quanto riguarda la produzione agroalimentare locale e le offerte di turismo invernale. In tal senso ogni tappa costituirà l’occasione per distribuire materiali promozionali e divulgativi. L’iniziativa ha un proprio sito Internet http://europebytractor.jimdo.com sul quale sarà pubblicato un “diario di viaggio” giornaliero corredato dalle immagini più significative.

 

Oltre a questo la comitiva si manterrà in contatto con gli appassionati dei viaggi adventure mediante il profilo su Facebook "Daniela Peresson". Nella foto: il momento della partenza, davanti al Municipio di Arta Terme, con il camper di supporto che condurrà il gruppo a Suolahti.

 

Alto Friuli

Traktor läbib koduteel kümme riiki

05.08.2010 08:45

Anu Bollverk

 

Kesk-Soomest Valtra tehasest uhiuue traktoriga Kirde-Itaalias asuvasse kodutallu teel olev seltskond tegi vahepeatuse Türil. Koduni jäi sõita veel ligi 2200 kilomeetrit.

Esmaspäeva ennelõunal sõitis Kesk-Soomes Suolahtis asuva Valtra traktoritehase väravast oma uue N142 Versu traktoriga välja itaallane Vladi Peresson ja asus teele 2671 kilomeetri kaugusel Kirde-Itaalias Arta Termes asuva kodutalu poole.
Traktorit saatvas matkaautos teevad seikluse kaasa tema seitse sõpra-sugulast, nende seas ka Valtra Itaalia hooldusesindaja.

Teisipäeva hommikul peatus reisiseltskond Türil Valtra esinduses. Esinduse müügijuhataja Toomas Jürgen itaallaste ettevõtmist hullumeelseks tembuks ei pea. «Uus traktor on sama mugav kui sõiduauto: sel on esivedrustus, kabiini vedrustus, istme õhkvedrustus,» selgitas ta. «Sõidukiirus on küll vaid kuni 50 km/h, aga nii näebki ümbrust rohkem.»

 

Jaervateataja

 

 

 

Europe by tractor 2010 per i bambini di "Insieme con noi"

30 luglio 2010

Un viaggio in trattore, un'avventura di 2.671 km di solidarietà: dalla Finlandia all'Italia attraversando il mondo agricolo europeo per aiutare i bambini di "Kopa ar mums" ("Insieme con noi"). Europe by tractor 2010 è stato ideato da Daniela e Vladi dell'Azienda agricola Peresson di Arta Terme, con la collaborazione della Valtra e di Friulmacchine.

Partenza il 2 agosto da Suolahti, nel cuore della Finlandia, percorrendo 2.671 km e attraversando 10 Stati europei, per arrivare ad Arta Terme (Udine)  l'8 agosto. Il 3 agosto saranno consegnatii fondi raccolti all'Associazione "Kopa ar mums" di Riga per i bambini dell'Orfanotrofio di Lauderi.
Suolahti è una cittadina finlandese, nota per essere la sede storica della Valtra, che oggi ha stabilimenti in diversi Paesi e distribuisce i suoi prodotti in tutto il mondo.

L'azienda agricola Peresson di Arta Terme , mutuando un’analoga iniziativa realizzata con successo nel 2005,ha organizzato questa sfida appassionante per gli uomini e i mezzi che prenderanno parte all’avventura, un'occasione anche per conoscere i paesaggi rurali dei nuovi Stati europei e rendersi conto dei diversi livelli di sviluppo del settore agricolo e della qualità della vita delle popolazioni locali. Oltre alla Finlandia e all’Italia il viaggio toccherà le tre repubbliche baltiche (Estonia, Lettonia e Lituania), la Polonia, la Repubblica ceca, la Slovacchia, l’Ungheria e l’Austria.
La spedizione sarà raggiunta, in alcune località significative del percorso, da autorità e rappresentanti del territorio regionale. Sono previsti due appuntamenti per la presentazione delle proposte turistiche della Carnia (uno in Repubblica Ceca e l’altro in Slovacchia), mentre in Polonia, Paese tradizionalmente agricolo, è prevista la visita di una rappresentanza delle organizzazioni di categoria agricole del Friuli Venezia Giulia ai loro omologhi di una delle regioni polacche attraversate dalla spedizione.
Il viaggio alimenterà infine una gara di solidarietà tra il mondo agricolo della provincia di Udine e le regioni rurali più povere che saranno attraversate dal tragitto. Grazie alla collaborazione con alcune associazioni di volontariato operanti in tali Paesi saranno consegnati aiuti concreti per i bambini di un istituto di assistenza ("Kopa ar mums" - Insieme con noi)

Per favorire la conoscenza dell’iniziativa il viaggio sarà raccontato in tempo reale su questo sito  e su Facebook ("Daniela Peresson"), in cui quotidianamente saranno postati commenti e immagini. Sarà identificata come sponsor tecnico una radio a diffusione regionale che effettuerà dei collegamenti telefonici con il gruppo e sarà garantito un servizio di ufficio stampa per coprire i mezzi di comunicazione tradizionali. Il logo dell’iniziativa sarà riprodotto, insieme all’itinerario, su magliette, adesivi e pannelli applicati sia al trattore che al camper di supporto.

 

La Rondine - Giornale di attualità e cultura friulana in Finlandia

2.671 km di solidarietà

Luglio 2010

 

L’Azienda Agricola Peresson di Arta Terme, in collaborazione con Valtra e Friulmacchine, darà vita a una grande avventura: un viaggio in trattore, un Valtra N142 Versu, dalla Finlandia all’Italia, in 7 giorni, attraversando 10 Stati europei, che inizierà dallo stabilimento finlandese della Valtra il giorno 2 Agosto 2010 e terminerà il giorno 8 agosto ad Arta Terme. Sarà anche un viaggio di solidarietà, finalizzato alla raccolta di fondi per i bambini dell’Orfanotrofio gestito dall’Associazione “Kopa ar mums” (Insieme con noi), situato a Lauderi, un villaggio in una zona rurale a 200 Km da Riga (Lettonia), che ospita 85 bambini. I fondi raccolti saranno consegnati il 3 agosto 2010 a Riga direttamente all’Associazione “Kopa ar mums”. Si potranno vedere le immagini dell’incontro con i bambini e della consegna dei fondi cliccando qui.

 

Imprese Agricole Newsletter

Customer drives his Valtra tractor from Finland to Italy

16.07.2010

Vladi Peresson from Italy plans to drive his new Valtra N142 Versu tractor from Suolahti in Finland to Arta Terme in Italy.

 Vladi Peresson and his father Claudio Peresson operate a dairy farm in Arta Terme, and the new tractor will be put to work there. Vladi Peresson will be accompanied by his local Valtra dealer Friulmacchine di Ortis Guido. Peresson will depart the Suolahti factory on 2 August 2010 at 11am.

The journey will cross Southern Finland, Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, the Czech Republic, Slovakia, Hungary and Austria before reaching Arta Terme in Northern Italy. The total distance is expected to add up to almost 2700 kilometres, and the journey will take seven days. Along the way Peresson will visit Valtra importers and dealers. The journey will raise money for the “Kopa ar mums” orphanage in Latvia. The target is to raise 2671 euros, or one euro for each kilometre.

Valtra manufactures tractors on the basis of individual orders. Depending on the model, hundreds of alternatives are available in terms of options and accessories, which can be combined in hundreds of thousands of ways. In practice each tractor that is manufactured at the Suolahti factory is different, tailor-made for its owner. All customers are welcome to visit the factory to watch their own tractor being built. Naturally, they are also welcome to drive their tractors home from the factory.


www.valtra.com

Valtra Inc. develops, manufactures, markets and services Valtra tractors. Valtra is the leading tractor manufacturer in the Nordic countries and the second most popular brand in Latin America. Total production in Finland and Brazil amounted to 17,500 tractors in 2009. Valtra is a worldwide brand of AGCO Corporation.


ABOUT AGCO
AGCO, Your Agriculture Company, (NYSE: AG) was founded in 1990 and offers a full product line of tractors, combines, hay tools, sprayers, forage, tillage equipment, implements, and related replacement parts. AGCO agricultural products are sold under the core brands of Challenger®, Fendt®, Massey Ferguson® and Valtra®, and are distributed globally through more than 3,000 independent dealers and distributors, in more than 140 countries worldwide. AGCO provides retail financing through AGCO Finance. AGCO is headquartered in Duluth, Georgia, USA. In 2009, AGCO had net sales of $6.6 billion. Please visit our website at www.AGCOcorp.com.

 

Valtra Power Partner

Farmer plans Finland to Italy tractor marathon

HELSINKI (AFP) – An Italian farmer plans to drive his new tractor nearly 2,700 kilometres (1,675 miles) from central Finland to his farm in Italy to raise money for a Latvian orphanage, the tractor maker said Friday.

Vladi Peresson plans to pick up a new Valtra tractor on August 2 and drive to his farm in Arta Terme in northern Italy, hoping to raise one euro for each of the 2,671 kilometres covered.

"It is a charity drive," Tommi Pitenius, a spokesman for the Valtra tractor factory in Suolahti, told AFP.

Peresson will share the driving during the seven day marathon with family and friends. The money raised would go to the Kopa ar mums (Together with us) orphanage in Latvia.

The journey will take him through Finland, Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary and Austria before reaching Arta Terme.

 

Yahoo News

Italian farmer to fetch tractor from factory in Finland

Domestic news - General Friday, 09 July 2010 10:23

Vladi Peresson, an Italian dairy farmer, announced Thursday he would pick up his new tractor from a factory in Finland and drive it 2,700 kilometres back to his farm.

Peresson has set aside a week for the charity drive.

He is to set off from Valtra's Suolahti factory on 2 August and head to northern Italy via Estonia, Latvia, Lithuania, Poland, Slovakia, Hungary and Austria.

STT

Kører traktor hjem fra Finland

Torsdag d. 8. jul. 2010; kl. 17:19 af dabu / ritzau

 

Den italienske mælkebonde, Vladi Peresson, har bestemt sig for selv at køre sin nyindkøbte traktor fra Finland til Italien.

Peressons køretur begynder på Valtras traktorfabrik i Suolahti i det centrale Finland via Estland, Letland, Litauen, Polen, Tjekkiet, Slovakiet, Ungarn og Østrig for at slutte hjemme i Arta Terme i Norditalien.

Den italienske landmand har beregnet den 2700 kilometer lange tur bag rattet af sin nye traktor til at vare en uge.

Ud over at få det ny arbejdsredskab hjem til sin gård i Italien, så vil Peresson også indsamle penge til børnehjemmet Kopa ar Mums i Letland. Hans mål er at indsamle en euro (7,50 kroner) per kørt kilometer.

Færden indledes i Suolahti den 2. august.

Det kan ikke udelukkes, at den italienske bonde har ladet sig inspirere af en finsk minigraverfører. Med fire kilometer i timen kørte finnen i juni omkring 1000 kilometer fra Hangö i det sydlige Finland til Kuusamo i den centrale del af landet.

Den tur tog en måned.

 

DailyNews.dk

Italienare ska köra traktor från Finland till Italien

Publicerad 9 juli 2010
I augusti kommer den italienske mjölkbonden Vladi Peresson att ta traktorn från finska Suolahti hem till Arta Terme i norra Italien, skriver danska Lantbrugsavisen.

Den nya traktorn av märket Valtra är tillverkad i Finland och Vladi Peresson har bestämt sig för att själv köra hem till Italien, en resa på cirka 2700 kilometer. Går allt enligt planerna väntas resan ta cirka sju dagar. På vägen vill Vladi Peresson passa på att samla in pengar till det ett lettiskt barnhem, målet är 1 euro per körd kilometer.

 

Lantbruck & Skogsland - Land

 

 

Kører traktor hjem fra Finland

8.7.2010 16:53 (Päivitetty 8.7.2010 19:57)

Kuva: Sami Kero 

STT

Italialainen maitotilallinen Vladi Peresson on päättänyt ajaa uuden traktorinsa kertaheitolla kunnolla sisään. Mies aikoo ajaa Valtran Suolahden tehtailta hankkimansa ajokin itse kotiin Pohjois-Italiaan.

Reitti kulkee Viron, Latvian, Liettuan, Puolan, Tshekin, Slovakian, Unkarin ja Itävallan kautta Pohjois-Italian Arta Termeen. Matkaa viljelijä laskee kertyvän noin 2 700 kilometriä. Aikaa traktoritaipaleelleen mies on varannut viikon.

Matkan tarkoituksena on paitsi saada ajokki kotitilalle, myös kerätä varoja latvialaiselle Kopa ar mums -orpokodille. Tavoitteena on saada kerättyä yksi euro kilometriä kohden.

Mies kaartaa matkaan Suolahden tehtaan pihalta 2. elokuuta. Suomen oma minikaivurikuski näyttää näin saavan kansainvälisen seuraajan. Keskisuomalainen minikaivurikuski ajoi kesäkuussa tuhannen kilometrin matkan Hangosta Kuusamoon. Aikaa häneltä meni kuukausi.

 

KSML.FI

Bauer fährt für guten Zweck im Traktor von Finnland nach Italien

Für einen guten Zweck will ein Bauer mit dem Traktor von Finnland nach Italien fahren

9. Juli 2010, 16:09 Uhr

 

Für einen guten Zweck will ein Bauer mit dem Traktor von Finnland nach Italien fahren. Vladi Peresson werde am 2. August seinen neuen Traktor im Valtra-Werk in Suolahti in Zentralfinnland abholen, teilte ein Unternehmenssprecher am Freitag mit. Von dort wolle er die 2671 Kilometer bis zum Familienhof in Arta Terme in Norditalien gleich mit dem Traktor fahren. "Es ist eine Charity-Fahrt", sagte der Unternehmenssprecher. Peresson hoffe, für jeden gefahrenen Kilometer einen Euro an Spenden zu bekommen. Das Geld solle an ein Waisenheim in Lettland gehen.

 

Sterne.de

Italiensk bonde kör hem traktor

Vladi Peresson, en italiensk mjölkbonde, har bestämt sig för att köra sin nyinköpta traktor från Finland till norra Italien. Mannen ska köra från Valtras fabrik i Suolahti i Mellersta Finland via Estland, Lettland, Litauen, Polen, Tjeckien, Slovakien, Ungern och Österrike till sin gård i Arta Terme i norra Italien.
Bonden beräknar att resan är cirka 2 700 kilometer lång och kommer att ta en vecka.
Förutom att få hem traktorn så vill Peresson också samla in pengar till barnhemmet Kopa ar mums i Lettland. Hans mål är att samla in en euro per körd kilometer.
Resan startar från Suolahti den 2 augusti. (FNB)

 

Abo Underraettelser

Traktor-maraton för barnens skull

Tratorresan genom Europa sker till förmån för ett barnhem i Lettland. Traktorn på bilden jobbar dock på Gotland.
Tratorresan genom Europa sker till förmån för ett barnhem i Lettland. Traktorn på bilden jobbar dock på Gotland.

Vladi Peresson, en italiensk mjölkbonde, har bestämt sig för att köra sin nyinköpta traktor från Finland till norra Italien.

Mannen ska köra från Valtras fabrik i Suolahti i Mellersta Finland via Estland, Lettland, Litauen, Polen, Tjeckien, Slovakien, Ungern och Österrike till sin gård i Arta Terme i norra Italien.


Den 2 augusti startar bonden den cirka 2 700 kilometer långa resan som beräknas ta en vecka. Förutom att få hem traktorn vill Peresson också samla in pengar till barnhemmet Kopa ar Mums i Lettland. Hans mål är att samla in en euro per körd kilometer, rapporterar TT och FNB.

 

LANTBRUKARNAS RISKSFOERBUND

Itaalia farmer sõidab traktoriga Soomest läbi Eesti koju

09. juuli 2010 17:15

 

Põhja-Itaalia põllumees teatas neljapäeval, et sõidab oma Soome tehasest ostetud traktoriga ise läbi Baltimaade ja Kesk-Euroopa koju ning kogub oma retkel rahalisi annetusi Läti lastekodule, vahendab STT.

Põhja-Itaalias, Arta Terme maakonnas piimakarja pidav farmer ja harrastusfilantroop Vladi Peresson kavatseb oma Kesk-Soomes, Suolahtis asuvast Valtra traktoritehasest ostetud sõiduriista ise korralikult sisse sõita. Tema kavandatav marsruut kulgeb läbi Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari ja Austria koju Põhja-Itaalias. Teepikkust on kokku ligikaudu 2700 kilomeetrit, vahendas BNS.

2. augustil Suolahti tehasehoovist startiv itaalia traktorist loodab koguda Riia lastekodule Kopa ar mums (Koos meiega) annetustena ühe euro iga traktori läbitud kilomeetri kohta.

 

www.DELFI.ee

Italiaanse boer gaat zijn tractor zelf ophalen in Finland

Vladi Peresson, een Italiaanse melkboer, heeft donderdag bekend gemaakt dat hij zijn nieuwe tractor zelf bij de fabriek in Finland gaat ophalen en de tocht naar huis, circa 2.700 kilometer, op de tractor zal afleggen.

Peresson doet dit in het kader van een goed doel, namelijk het verzamelen van geld voor een weeshuis in Letland. Hij verwacht een week over de tocht te zullen doen. Zijn doel is 7,50 euro per kilometer te ontvangen.

Hij zal 2 augustus vertrekken van de Valtra fabriek in Suolahti en via Estland, Letland, Litouwen, Polen, Slowakije, Hongarije en Oostenrijk terugrijden naar Noord-Italië.


Finlandsite.nl

Italialainen isäntä ajaa traktorinsa Suolahdelta kotiin

08.07. 16:24

 

Italialainen maitotilallinen Vladi Peresson on päättänyt ajaa uuden traktorinsa kertaheitolla kunnolla sisään. Mies aikoo ajaa Valtran Suolahden tehtailta Keski-Suomesta hankkimansa ajokin itse kotiin Pohjois-Italiaan.

Reitti kulkee Viron, Latvian, Liettuan, Puolan, Tshekin, Slovakian, Unkarin ja Itävallan kautta Pohjois-Italian Arta Termeen. Matkaa viljelijä laskee kertyvän noin 2 700 kilometriä. Aikaa traktoritaipaleelleen mies on varannut viikon.

Matkan tarkoituksena on paitsi saada ajokki kotitilalle, myös kerätä varoja latvialaiselle Kopa ar mums -orpokodille. Tavoitteena on saada kerättyä yksi euro kilometriä kohden.

Mies kaartaa matkaan Suolahden pihalta 2. elokuuta. Suomen oma minikaivurikuski näyttää näin saavan kansainvälisen seuraajan. Keskisuomalainen minikaivurikuski ajoi viime kuussa tuhannen kilometrin matkan Hangosta Kuusamoon. Aikaa häneltä meni kuukausi.


LANSI - SAVO

Itaalia farmer sõidab traktoriga läbi Eesti koju

09. juuli 2010 10:49

 

Itaalia piimafarmi omanik Vladi Peresson on otsustanud Kesk-Soomes asuvast tehasest ostetud traktori ise Põhja-Itaalias asuvasse farmi sõita.

Mehe reis kulgeb läbi Eesti, Läti, Leedu, Poola, Tšehhi, Slovakkia, Ungari ja Austria. Mees on arvestanud, et läbida tuleb 2700 kilomeetrit ning aega on ta selleks varunud nädala.

Lisaks soovile traktor koju viia, on ta võtnud eesmärgiks koguda raha Läti lastekodule. Ta loodab koguda ühe euro iga kilomeetri kohta.

 

Eesti Paevaleht

Итальянский фермер на тракторе отправится домой через Балтийские страны

10/07/2010 08:30:00

 

Итальянский фермер в четверг сообщил, что намерен на купленном на финском заводе тракторе отправиться домой через Балтийские страны и Центральную Европу. Во время путешествия он будет собирать пожертвования для одного из детских домов Латвии - расположенного в Риге Kopa ar mums (С нами), сообщает BNS со ссылкой на агентство новостей STT.

Читать далее...Влади Перессон, любитель-филантроп, которому принадлежит молочная ферма в Северной Италии в провинции Арта Терме (Arta Terme, Vladi Peresson) намерен отправиться в это путешествие на купленном тракторе от завода Valtra, расположенного в Суолахти в Центральной Финляндии (Suolahtis). Его маршрут пролегает через Эстонию, Латвию, Литву, Польшу, Чехию, Словакию, Венгрию и Австрию до Северной Италии.

Фермеру-филантропу предстоит преодолеть почти 2700 км. Он стартует 2 августа и намерен собрать для детского дома по евро за каждый километр путешествия на тракторе.

 

SETI.EE